PŘED FOCENÍM

Nejprve je potřeba začít výběrem správné lokality. Zaměřte se na svá oblíbená místa, kde to máte rádi a cítíte se tam dobře. Vhodné pro portrétní focení jsou lokace, kde je dostatek míst, jak s přímým světlem, tak stínem. Samotné prostředí by nemělo být moc výrazné, aby v pozadí neodvádělo pozornost od samotného portrétu. Dále je potřeba vhodně zvolit denní dobu, kdy by mělo focení probíhat. Na portréty jsou ideální časy chvilku po východu nebo chvilku před západem slunce. Různými technikami je samozřejmě možné fotit i mimo tyto časy.

Na focení volte oblečení, v kterém se budete cítit pohodlně, vypadáte v něm co nejlépe, odpovídá vašemu stylu a při tom je o něco víc „šik“. Nejsou moc vhodné složité vzory. Tmavší barvy zeštíhlují postavu, ale při světlém pozadí volte spíš světlé odstíny. Oblečení si na focení vezměte klidně více, aby se dalo prostřídat. Vhodně zvolte i spodní prádlo. Vylézající ramínka od podprsenky nebo prosvítající tmavé vzorované prádlo pod světlým svrškem mohou výsledek zničit. Vhodné doplňky mohou fotografii, tak pomoci. Jako např. klobouk, šátek… Ale třeba i rekvizity, které vyjadřují vaši osobnost. Kniha, hudební nástroj, sluneční brýle, květiny apod.

U účesu se držte svého stylu a neměňte účes kvůli focení. S sebou si vezměte hřeben, gumičku, sponky, lak podle stylu vašeho účesu, tak aby se dal během focení upravit. Líčení volte jednoduché a přirozené a ve vhodných odstínech, tak aby ladilo se zbytkem pleti. Oranžový obličej proti růžovému krku nevypadá hezky. Dobré je také používat před focením balzám na rty, aby nebyli popraskané.

Určitě není na škodu, když se necháte inspirovat jinými fotografiemi a předem mi je pošlete nebo je vezmete s sebou na focení. Samozřejmě každý fotograf mám svůj „rukopis“, tak nečekejte, že budete mít stejný výsledek jako na přinesené ukázce.

PRŮBĚH FOCENÍ

Základem je dostavit se včas, tak aby jste se neokrádali o čas na focení. Je zcela normální, že budete zprvu nervozní, ale není se čeho bát. To rychle opadne. Tomu se dá pomoci přípravou, kdy si natrénujete pár póz doma. Snažte se chovat přirozeně, nenuceně, tak jak když jste s přáteli. Fotky pak budou více přirozené. S pózami vám poradím, ale samozřejmě budu rád i za vaše nápady. Nebojte se mi je proto říct nebo se mě během focení na cokoliv zeptat.